شما اینجا هستید
اخبار » رونمایی از کتاب «بر بال ملائک» به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه، سرپرست شهرداری مراغه در آیین رونمایی از این کتاب گفت: شهدا به منبع زیبایی و عشق متصل شدند و «مولوی» این زیبایی را در حکایت «آتش و آهن» با هنرمندی سروده است.
دکتر شهرام مروتی با اشاره به اینکه حکایت شهید و شهادت مصداق همان شعر مولوی است، بیان کرد: ارزش‌ها در شهدا جلوه می‌کند و عشق واقعی در وجود آنان تبلور می‌یابد.
وی همچنین ابراز امیدواری کرد که فرهنگ ایثار و شهادت با انتشار کتاب‌هایی چون «بر بال ملائک» بیش از پیش در سطح جامعه رواج یابد.
مسوول گنجینه شهدای مراغه نیز ضمن قدردانی از شهرداری مراغه از بابت حمایت از انتشار این کتاب، بیان کرد: کتاب مراغه در دفاع مقدس از سوی «اسماعیل اسکندریان» و کتاب «شناسنامه شهدای روستای ورجوی مراغه» نیز توسط یکی دیگر از مولفان در دست نگارش است.
سرهنگ محمدحسین شهبازیان اضافه کرد: گنجینه شهدای مراغه در خیابان پاسداران این شهر غریب واقع شده و خادمان شهدا به عنوان راویان دفاع مقدس این شهرستان درخواست دارند تا مسیر منتهی به این گنجینه با تابلوهای شهری مشخص شود.
رییس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مراغه نیز با اشاره به اینکه هنر موجب جاودانگی می‌شود، بیان کرد: راه و رسم شهدا را باید از طریق ابزارهای فرهنگی و هنری به نسل‌های بعدی منتقل کنیم و بخش زیادی از این مسیر هنوز طی نشده است.
احمد دادرس فیاضی با اشاره به اینکه وصیت‌نامه شهدا یک سند فرهنگی به شمار می‌رود، بیان کرد از این اسناد فرهنگی می‌توان برای ترویج سبک زندگی ایرانی و اسلامی بهره برد.
حاج علی عباسی نائب رئیس شورای اسلامی مراغه نیز چاپ کتاب‌هایی در زمینه‌های فرهنگی را مورد تاکید قرار داد و بیان کرد: شهدای مراغه باید بیش از پیش به نسل جوان معرفی شوند و چاپ یک کتاب جامع در این زمینه از رویکردهای محوری به شمار می‌رود.
رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مراغه نیز با اشاره به اینکه شهدا از ما اشک نمی‌خواهند، بلکه عمل می‌خواهند، بیان کرد: کتاب «بر بال ملائک» با حمایت شهرداری مراغه تهیه شده و تحفه‌ای ناقابل در مسیر ترویج فرهنگ ایثار و شهداست.
دکتر ناظم عزیزی افزود: این کتاب شامل آثار شعر سه شهید مراغه، اشعار سروده شده توسط پدران شهدا و اشعاری از ۳۲ شاعر برجسته از جمله استاد کریمی، استاد کلامی و غیره به زبان محلی در مورد شهداست.
وی همچنین اضافه کرد: امروز دغدغه اصلی مقام معظم رهبری نیز به بخش فرهنگی اختصاص دارد و ما باید در این زمینه بیش از پیش تلاش کنیم؛ به ویژه آنکه سرانه مطالعه در سطح کشور پایین است.
دکتر ودود دوستی نگارنده کتاب «بر بال ملائک» در این آیین ترویج کتابخوانی را با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه، امری ضروری برای متولیان فرهنگی خواند و گفت: مجموعه‌های فرهنگی باید به صورت یکپارچه در این مسیر گام بردارند.
وی که مسئولیت حوزه فرهنگی و اجتماعی شهرداری مراغه را بر عهده دارد، اضافه کرد: ساعت ۱۷ سه‌شنبه هر هفته بحث‌های کتابخوانی و نقد و بررسی کتاب در شهرداری برگزار می‌شود و ۲ جشنواره سراسری شعر و عکس هم مراحل اجرا را طی می‌کند.
وی با اشاره به اینکه آثار برگزیده این جشنواره‌ها در قالب کتاب منتشر خواهد شد، ادامه داد: شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه رویکرد حمایتی نسبت به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دارد و از این فرصت باید برای ترویج فرهنگ کتابخوانی بهره‌برداری شود.
وی همچنین به اشعاری از «حسین اسرافیلی» که در کتاب «بر بال ملائک» به چاپ رسیده، اشاره کرد و گفت: این شاعر برجسته برای هر یک از فرماندهان شهید مراغه یک رباعی نوشته که در این کتاب انتشار یافته است.
حسین اکبریان، مدیر آموزش و پرورش مراغه نیز در این آیین بیان کرد: میزبانان این محفل شهدا هستند و شاعران نیز ترجمان دلدادگی به این شهدا محسوب می‌شوند.
مهدی پولادی از اهالی فرهنگ و هنر مراغه نیز در این آیین توصیفی از محتوای این کتاب بر زبان جاری کرد و یاد و خاطره برخی از شهدای این شهرستان را گرامی داشت.
کتاب بر بال ملائک در ۱۳۴ صفحه توسط «ودود دوستی» و با کوشش امور فرهنگی و اجتماعی شهرداری مراغه چاپ شده است.
در این آیین علاوه بر دکتر ودود دوستی، یکی دیگر از شاعران محلی که اشعارش در مورد شهدا در این کتاب به چاپ رسیده است نیز اشعارش را به زبان محلی بر زبان جاری کرد و این آیین با جشن امضا و توزیع کتاب به پایان رسید.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |