شما اینجا هستید
اخبار » رویداد «روز مراغه» بستری برای معرفی ظرفیت‌های شهر و توسعه آن باشد

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسللامی شهر مراغه، مهندس مقتومی در جلسه هماهنگی برگزاری روز مراغه افزود: شناساندن مراغه در روز اردیبهشت که به نام روز مراغه نامگذاری شده، با تدبیر و تدوین برنامه های موثر فرهنگی و با بهره گیری از ظرفیت سمن ها ممکن خواهد بود.

وی ادامه داد: براین اساس، برنامه های فرهنگی و هنری این رویداد بزرگ باید خروجی مناسبی برای شناساندن ظرفیت های توسعه ای مراغه داشته باشد.

وی اضافه کرد: آنچه مراغه در قرون گذشته و تاریخ پرافتخار آن جایگاه ویژه ای برای خود داشته، به واسطه استفاده از اندیشمندان و متفکرانی بوده که به همت خواجه نصیر در این شهر اتفاق افتاده است.

مقتومی با بیان اینکه وضعیت کنونی آثار تاریخی مراغه در شان این کهن شهر نیست، گفت: همت شورای اسلامی شهر و مدیریت شهری، ساماندهی آثار فاخر تاریخی این شهر برای بسترسازی در زمینه توسعه فرهنگی وگردشگری و سرمایه گذاری در این حوزه هاست.

وی افزود: در این راستا، ساماندهی آثار تاریخی چون گنبد سرخ و رصدخانه مراغه در قالب تفاهم نامه مشترک با میراث فرهنگی توسط شهردرای مراغه در حال انجام است.

وی ادامه داد: برای این منظور بهسازی روشنایی، ایجاد سرویس های بهداشتی و محوطه سازی در گنبد سرخ انجام شده و این اثر فاخر تاریخی آماده پذیرایی از گردشگران شده است.

شهردار مراغه اضافه کرد: همچنین برای ساماندهی محوطه رصدخانه تاریخی مراغه نیز که با بهسازی زیرساخت های آن براساس معماری سنتی انجام می شود، حدود چهار میلیارد تومان اعتبار توسط مدیریت شهری هزینه خواهد شد.

وی افزود: احداث مسیر گردشگری در حاشیه صوفی چای به طول حدود ۲.۵ کیلومتر نیز در حال انجام مطالعات تخصصی بوده که با اجرای آن شاهد افزایش فضاهای گردشگری در این شهر تاریخی و فرهنگی خواهیم بود.

وی اضافه کرد: مقدمات اجرای طرح بزرگ اوحدیه و نیز پردیس سینمایی انجام شده و اوایل سال آینده شاهد آغاز عملیات اجرایی آنها به عنوان طرح های فاخر فرهنگی خواهیم بود.

ظرفیت های فرهنگی برای برگزاری روز مراغه استفاده شود

رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز با اشاره به اهمیت برگزاری رویداد روز مراغه گفت: برای اجرای این رویداد مهم فرهنگی باید از ظرفیت های موجود و شخصیت های بزرگ و فرهیخته در راستای معرفی این کهن شهر استفاده شود.

ناصر رحمتی افزود: برگزاری روز مراغه فرصتی مغتنم برای شناساندن ظرفیت ها و پتانسیل های فرهنگی، گردشگری و سرمایه گذاری است.

وی ادامه داد: برگزاری رویداد روز مراغه می تواند زمینه ساز بهره مندی گردشگران داخلی و خارجی از جاذبه ها و آثارتاریخی و گردشگری این شهر را فراهم سازد.

وی اضافه کرد: با وجود مشکلات عدیده ای که در شهر مراغه وجود دارد، شورای ششم در تکاپوی رفع آنها بوده و در این مسیر نیازمند پیشنهادات سازنده از سوی دلسوزان و فرهیختگان این شهرستان است.

مشارکت حداکثری مردم در برگزاری رویداد روز مراغه استفاده شود
عضو و سخنگوی شورای اسلامی شهر مراغه گفت: مراغه تاریخی و هویتی بزرگ  داشته و سرشار از شخصیت های بزرگ علمی و فرهنگی و دارای ظرفیت های عظیمی بوده است.

رضا عسکری افزود: براین اساس باید در زمان کوتاهی که تا برگزاری رویداد روز مراغه در پیش است، اقداماتی موثر برای اجرای این حرکت فرهنگی در شان و منزلت این شهر تاریخی انجام شود.

وی با بیان اینکه وجود نفاق و چند دستگی در این شهرستان آسیبی جدی به توسعه آن وارد ساخته است ادامه داد: برای پیشرفت مراغه باید اتحاد و همدلی وجود داشته و برای حفظ شان و جایگاه این کهن شهر و این رویداد فرهنگی، از مشارکت فعال آحاد شهروندان استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: در رویداد فرهنگی روز مراغه تسویه حساب های جناحی و سیاسی نباید جایی داشته باشد بلکه همه شهروندان با احساس مسئولیت مناسب در تبیین و ترویج این حرکت فرهنگی در قالب آذین بندی و جشن و شادی مشارکت فعال داشته باشند تا شاهد تفاوتی چشمگیر در این ایام نسبت به سایر روزهای سال باشیم.

عسکری گفت: در آیین های روز مراغه باید تمامی پتانسیل های موجود این شهرستان معرفی شده و در این راستا از جذب مشارکت حداکثری مردم در برگزاری این رویداد غافل نباشیم.

وی افزود: بار برگزاری رویداد روز مراغه همواره بر دوش شهرداری بوده لیکن تمامی ادارات و نهادهای متولی امر نیز باید برای برگزاری این رویداد همکاری و همراهی کافی داشته باشند.

وی اضافه کرد: تامین و تخصیص اعتبار برای برگزاری رویداد روز مراغه، هزینه نبوده بلکه سرمایه گذاری مناسبی برای توسعه شهر خواهد بود.

تخصیص بودجه ۴.۳ میلیارد تومانی برای فرهنگ و ورزش مراغه 

نائب رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز گفت: تخصیص بودجه مناسب برای فعالیت ها و رویدادهای فرهنگی از اولویت های شورای اسلامی شهر و شهرداری مراغه است.

ابراهیم خوش رفتار افزود: در این راستا،  تصویب اختصاص ۴.۳ میلیارد تومان بودجه فرهنگی و ورزشی در شورای شهر، حرکتی برای توسعه ورزشی و فرهنگی شهر مراغه است.

وی ادامه داد: ایجاد پژوهشکده های تخصصی برای بهره گیری از ظرفیت نخبگان شهری از رویکردهای اساسی شورای اسلامی شهر در دوره ششم بوده و در این راستا تلاش می شود.

وی با بیان اینکه عدم همراهی ها بزرگترین مشکل در شهر مراغه است اضافه کرد: نباید به دلیل عدم وجود اتحاد در بین آحاد مردم و نخبگان شاهد عقب ماندگی و عدم توسعه شهرستان باشیم لیکن همدلی می تواند راهگشای همه مشکلات باشد.

خوش رفتار افزود: در برگزاری رویداد مهمی چون روز مراغه باید آثار فرهنگی و تاریخی در بین نسل آینده به ویژه دانش آموزان با بهره گیری از ابزارهای فرهنگی و آموزشی چون شبکه شاد تبیین شود.

روز مراغه باید بستر ساز جذب سرمایه گذار برای توسعه شهر باشد

رئیس کمیسیون شهرسازی و حمل و نقل و ترافیک شورای اسلامی شهر مراغه نیز گفت: روز مراغه باید بستر ساز جذب سرمایه گذار برای توسعه شهر باشد.

بهمن محمودی افزود: برای برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی باید از ظرفیت نهادها و سرمایه گذاران این شهرستان استفاده مناسبی انجام شود.

وی ادامه داد: معرفی ظرفیت های سرمایه گذاری، صنایع دستی و تولیدات محلی و کشاورزی در کنار برنامه های فرهنگی در رویداد روز مراغه مورد توجه جدی قرار گیرد.

محمودی با بیان اینکه روز مراغه متعلق به تمامی اقشار مردم است اضافه کرد: برای برگزاری این رویداد باید نگرش مناسبی برای جلب مشارکت های همگانی ایجاد شود.

وی گفت: بازاریان، نهادها و گروه های تاثیرگذار فرهنگی و اقتصادی می توانند با ارائه تسهیلات لازم، زمینه ساز جذب گردشگر و مخاطب در ایام برگزاری این رویداد فرهنگی باشند.

وی افزود: نباید نگاهی هزینه ای به رویداد روز مراغه داشته باشیم لیکن این تفکر باید وجود داشته باشد که هزینه های احتمالی این حرکت فرهنگی برای توسعه شهر انجام می شود.

اعتبار مورد نیاز رویداد روز مراغه در قالب بودجه فرهنگی تامین می شود

رئیس کمیسیون اداری مالی شورای اسلامی شهر نیز گفت: برای برگزاری هرچه مناسب تر روز مراغه باید دبیرخانه آن در کمترین زمان ممکن دایر شود.

الناز پاکرو افزود: قبل از تدوین بودجه لازم از سوی شورای شهر و شهرداری، بستری مناسب برای اتحاد و همدلی برای برگزاری این رویداد ایجاد و فراهم شود.

وی ادامه داد: هم اکنون برای برگزاری این رویداد مهم فرهنگی مشکلی برای تامین بودجه وجود نداشته و اعتبار مورد نیاز برای این منظور در قالب بودجه فرهنگی تخصیص خواهد یافت.

پاکرو اضافه کرد: شورای اسلامی شهر و شهرداری آماده حمایت مادی و معنوی از حرکت های فرهنگی چون رویداد بزرگ روز مراغه است.

 

روز مراغه زمینه ساز مشارکت سرمایه گذاران در توسعه و عمران شهری است

رئیس کمیسیون عمرانی شورای شهر نیز در این جلسه گفت: شاخص توسعه برای هر شهری، نیروی انسانی و تفکرات متعالی است و این امر در شهر فرهنگی و تاریخی مراغه به وفور وجود دارد.

حسین شیخ فرجی افزود: تدوین و برگزاری برنامه های کیفی درقالب رویداد روز مراغه می تواند زمینه ساز مشارکت سرمایه گذاران در توسعه و عمران شهری مراغه شود.

 

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |