شما اینجا هستید
اخبار » برگزاری نشست تخصصی آموزه های زلزله بم در شهرداری مراغه

اولین نشست تخصصی آموزه های زلزله بم با حضور سفیران بازآفرینی شهری و با موضوع نقش بازآفرینی شهری در کاهش آسیب پذیری و مقاوم سازی بافتهای فرسوده و نوسازی مردمی مسکن و تسهیلات احیای بافتهای فرسوده شهر به میزبانی شهرداری مراغه برگزار شد.

شهردار مراغه گفت: ۸۰۰ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد در مراغه نیازمند بازآفرینی و ایمن سازی است.

🔹 مهندس محمد مقتومی در اولین نشست تخصصی آموزه های زلزله بم ضمن خوشامدگویی به مهمانان طی سخنانی با انتقاد از ضوابط میراث فرهنگی در احیای بافت تاریخی افزود: متاسفانه برای احیا و نوسازی املاک واقع در بافت تاریخی شهر، میراث فرهنگی اجازه صدور مجوز بیشتر از دو طبقه را نمیدهد.

🔹 وی افزود: با این وضعیت سرمایه گذاران رغبتی برای سرمایه گذاری و احیای اینگونه مناطق ندارند.

🔹رئیس شورای شهر مراغه نیز در این نشست طی سخنان کوتاهی، بزرگترین آفت جامعه امروزی را جلسات نمایشی و فرمایشی خواند و افزود: تاکنون دهها مورد جلسات مختلف برای اینگونه موارد برگزار شده است که خروجی ملموسی نداشته است.

🔹وی گفت: برگزاری جلسات زمانی ارزش دارد که خروجی مثبتی برای شهر و شهروندان داشته باشد.

🔹رئیس کارگروه معماری شرکت بازآفرینی شهری در نشست آموزه‌های زلزله بم و نقش بازآفرینی در کاهش آسیب‌پذیری و مقاوم‌سازی بافت‌های ناکارآمد نیز در این جلسه در سخنانی گفت: حدود ۱۰ میلیون نفر از جمعیت کشور در بافت‌های ناکارآمد فرسوده، سکونتگاه‌های غیررسمی و بافت‌های تاریخی شهر‌های کشور سکونت دارند.

🔹وی افزود: وسعت بافت‌های ناکارآمد شهری در کشور حدود ۱۷۰ هزار هکتار است.

🔹دقتی افزود: در بافت‌های فرسوده، سکونت‌های غیررسمی و بافت‌های تاریخی کشور بیش از ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار واحد مسکونی شناسایی شده است.

🔹وی اضافه کرد: برای نوسازی ومقاوم سازی خانه‌ها در بافت‌های فرسوده مشوق‌هایی را وزارت راه وشهرسازی شامل وام ۳۵۰ میلیون تومانی و تخفیف ۵۰ درصد پروانه ساخت را شهرداری‌ها در نظر گرفته اند.

🔹وی با بیان اینکه ۲۵ درصد وسعت شهر‌های کشور بافت‌های ناکارآمد هستند افزود: بازسازی و مقاوم سازی خانه‌های ناایمن در بافت‌های فرسوده و سکونت گاه‌های غیررسمی نیازمند همکاری مردم برای تخریب و بازسازی خانه‌های ناایمن است.

🔹رئیس کارگروه معماری شرکت بازآفرینی شهری همچنین تصریح کرد: مقاوم سازی خانه‌های غیرمقاوم در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهر‌ها به تنهایی از عهده دولت خارج است.

🔹در این نشست حدادیان سفیر شهر بم بر ضرورت مقاوم سازی واحد‌های مسکونی برای کاهش آسیب‌های زمین لرزه تاکید کرد و افزود: هزینه مشکلات اجتماعی و امدادی پس از زلزله بسیار بیشتر از مقاوم سازی خانه هاست.

🔹رئیس اداره بازآفرینی شهری راه وشهرسازی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه وسعت بافت‌های ناکارمد دراستان ۶ هزار و ۲۴۸ هکتار است: در بافت ناکارآمد استان حدود ۳۰۰ هزار واحد مسکونی ناایمن وجود دارد و یک میلیون نفر در آن‌ها سکونت دارند.

🔹فرقانی اضافه کرد: مصالح بکار رفته در خانه‌های این سکونت گاه‌ها غیراستاندارد و کوچه‌ها و معابر برای ارائه خدمات و امداد رسانی بسیار نامناسب است.

🔹محرم پور رئیس راه و شهرسازی مراغه نیز در این جلسه از صدور سند به واحد‌های فاقد سند در بافت‌های ناکارآمد مراغه خبرداد و افزود: شهروندان برای دریافت سند تا آخر سال اقدام کنند.

🔹این نشست یک روزه با حضور جمعی از کارشناسان شهرسازی و انبوه سازان استان در شهرداری مراغه برگزار شد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |