صفحه اصلیاخبارگام نخست و تحول آفرین شهرداری مراغه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی

گام نخست و تحول آفرین شهرداری مراغه برای جذب گردشگران داخلی و خارجی

مشاهده در قالب PDFچاپفرستادن به ایمیل

استقبال بی سابقه از غرفه شهر فرهنگی تاریخی مراغه

در دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری

برپایی غرفه ای برای شهر فرهنگی و تاریخی مراغه در دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران گویای رویکرد جدید شهرداری مراغه برای توسعه گردشگری در کهن پایتخت ایران زمین است؛ رویکردی که چند ماه پیش در ردیف برنامه های شهردار جدید مطرح شد و نقطه عطفی در توسعه گردشگری این شهر تاریخی به شمار می رود.

123

نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران که تنها رویداد رسمی کشور در حوزه گردشگری است در تقویم سازمان جهانی گردشگری/WTO/ به ثبت رسیده است و غرفه شهر فرهنگی تاریخی مراغه در نخستین حضور در یک نمایشگاه بین المللی به دنبال معرفی ظرفیت های گردشگری این شهر و سهم خواهی از گردشگران داخلی و خارجی کشور بود.

این نمایشگاه با هدف شناسایی زمینه ها و ظرفیت های توریستی و گردشگری با حضور سازمان ها و نهادهای داخلی و خارجی فعال در زمینه گردشگری در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران از ۱۸ تا ۲۱ بهمن برپا بود و غرفه مراغه با طراحی ویژه در فضایی به وسعت 104 متر مربع  با توزیع اقلام متنوع تبلیغاتی متنوع پذیرای علاقمندان تاریخ و فرهنگ مراغه بوده و حضوری فعال در معرفی ظرفیت های تاریخی و طبیعی این شهر داشت.

مهندس محمد رضا احمدی شهردار مراغه در حاشیه برگزاری نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران به خبرنگاران رسانه های گروهی گفت :  شهرمراغه از ديرباز در زمره قطب هاي مهم فرهنگي و علمي ايران قرار داشته و به جهت جغرافيايي و به تبع آن مرکزيت و پايتختي حکومتها يکي از ده شهر برتر داراي بافت تاريخي و کهن اين مرز و بوم مي باشد ودر عرصه هاي مختلف انديشمندان و شخصيت هاي بنامي را تربيت و پرورش نموده است .

وی افزود : ويژگيهاي بسيار وصف ناپذير شهر تاريخي فرهنگي مراغه از يک سو و ضرورت ايجاد تحول در اقتصاد شهري مدیریت شهری مراغه را  برآن داشته که در اين برهه از توسعه شهري ، براي تقويت اقتصاد شهر مراغه ، برنامه ريزيها و بستر سازيهاي لازم را براي توسعه صنعت گردشگري پيش بيني نماید .

شهردار مراغه با اشاره به فعالیت های گسترده شهرداری در حوزه گردشگری گفت : ايجاد فضاهاي شهري جذاب ، ايجاد زير ساخت هاي جديد درحوزه هاي مختلف صنعت گردشگري ،  حفظ و مرمت فضاهاي سنتي نظير خانه های تاریخی ، بازارها و... ايجاد و تقویت زير ساختهاي مورد نیاز در حوزه راه هاي دسترسي مثل تکميل فرودگاه سهند و احداث پايانه مسافربري جديد از جمله اقدامات و فعالیت های شهرداری مراغه در زمینه توقویت و  رونق صنعت گردشگری مي باشد .

DSC_0475

وی خاطرنشان شد : به منظور بهبود عملکرد مديريت شهري در توسعه توريسم ، شهرداري مراغه توانسته با ايجاد فرصتهاي سرمايه گذاري، بخش خصوصي را در جهت تحقق سياستگذاريها و برنامه ريزيهاي شهر وارد عرصه رقابت نمايد.

مهندس احمدی در پایان از همراهی و مساعدت های صمیمانه جمعی از دوستداران و علاقمندان تاریخ و میراث فرهنگی ، هنرمندان و همچنین برخی صاحبان صنایع مراغه در برپایی غرفه شهر در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران تشکر و قدردانی کرد .

رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این خصوص گفت : مراغه به دلیل قدمت تاریخی و سابقه درخشان فرهنگی که در حافظه تاریخ از آن خود ساخته است همواره به عنوان یکی از شهرهای مهم و جذاب برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب و مورد توجه و تکریم اهالی فرهنگ و هنر بوده است .

حاج سید جواد عطار موسوی افزود : شورای اسلامی شهر مراغه از بدو تاسیس بویژه در دوره چهارم با علم به اهمیت ویژه صنعت گردشگری در ايجاد تحول در اقتصاد شهري بخش اعظمی از مباحث و مصوبات خود را متوجه تقويت بسترهاي گردشگري و توريستي شهر فرهنگي تاريخي مراغه نموده است که خروجی اقدامات انجام یافته همینک در سطح شهر برای شهروندان محترم و گردشگران عزیز ملموس و قابل مشاهده می باشد .

DSC_0525

وی خاطرنشان شد : تک تک اعضای شورای اسلامی شهر مراغه بر این باور هستند که گردشگری یکی از مهمترین مجراهای تبادل فرهنگی بوده و در بعد اجتماعی نیز باعث افزایش بهداشت روانی و امنیت اجتماعی در بین شهروندان می گردد لذا برگزاری نمایشگاه های فرهنگی و هنری با محوریت معرفی ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری و هنرهای دستی برای این منظور ضروری بوده و بهره گیری از ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری و تاریخی نیازمند عزم عمومی و حمایت همه مسئولان از این بخش است.

رئیس شورای اسلامی شهر مراغه در پایان اظهار امیدواری کرد :  با عزم و مدیریت جهادی که همواره مورد عنایت و تاکید مقام معظم رهبری است بیش از پیش  شاهد تقویت و شکوفایی صنعت گردشگری در این شهر کهن و به تبع آن شاهد رونق و تحول اساسی در حوزه اقتصاد شهری مراغه باشیم .

دکتر سید فرید موسوی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز در بازدید از غرفه مراغه گفت : به عنوان فرزند مراغه افتخار می کنم که در غرفه شهر فرهنگی تاریخی مراغه در نمایشگاه گردشگری حضور پیدا کرده ام .

وی افزود : آشنایی با ظرفیت های طبیعی و پتانسیل  های گردشگری باغ شهر مراغه به همراه توضیحات عزیزان شهرداری مراغه بسیار مایه مباهات و افتخار است بی شک گردشگری در تمام سطوح برای برون رفت از وضعیت جاری اقتصادی کشور حائز اهمیت جدی می باشد .

دکتر محسن مهر علیزاده رئیس کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی ایران هم در حاشیه بازدید از غرفه مراغه در دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری گفت : مراغه افزون بر سرسبزی ، قدمت تاریخی ، باغ ها و چشمه های زیبا و سایر زیبائی های ارزشمند دیگر ، مردمانی خون گرم ، فرهنگی و اصیل دارد که در عرصه پهناور میهن عزیزمان ایران اسلامی اهالی این شهر را مستثنی و شهره نموده است .

وی افزود : اینجانب  به عنوان فرزند این خطه عزیز بر اینکه مولود این شهر فرهنگی و باسابقه هستم برخود می بالم و امیدوارم با همتی که مسئولین این شهر اعم از فرماندار محترم ، شهردار محترم و شورای محترم اسلامی این شهر بکار بسته اند تا با معرفی بیشتر و دقیق تر ظرفیت های این شهر نسبت به توسعه آن در زمینه های مختلف به ویژه حوزه گردشگری اقدام نمایند .

سید مسعود امامزاده عضو هیئت مدیره موسسه خیریه عمران مراغه هم در این خصوص ضمن تشکر از دست اندرکاران برگزاری غرفه مراغه  گفت : یاد و خاطره دیدار از غرفه مراغه در  نمایشگاه بین المللی گردشگری نشان از گام بلندی است که ولو دیرهنگام ولی بجا و شایسته با همت شهردار محترم برداشته شده است .

امیدوارم که با استفاده از ابزارهای روز و کارآمد دیگر ارتباطات ما بستر گسترده تری برای شناساندن و ترویج توانمندی های گردشگری در دیار ارزشمندمان مراغه با همت و تعصب و همیاری کلیه موسسات مردم نهاد و دولتی فراهم گردد .

مدیر آژانس مسافرتی سیاح شرق تبریز که در زمینه تورهای ورودی و به ویژه گردشگران اروپایی فعال است، گفت: مراغه به لحاظ داشتن آثار تاریخی ارزشمند از ادوار کهن تا اواخر دوره قاجار همواره مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است و در صورت تکمیل و مرمت شماری از آثار تاریخی موجود آن و معرفی درست به گردشگران می تواند به یکی از مقاصد اصلی گردشگری در شمال غرب کشور تبدیل شود.

رحیم یزدان دوست ادامه داد: آثاری از ماقبل تاریخ، مربوط به آئین میترایسم (مهرپرستی  که معبد مهر ورجوی نمونه بارز و نادر آن در کشور است) ادوار سلجوقیان، ایلخانیان و صفویان در شهر مراغه سراغ داریم و کمتر شهر ایران یک مجموعه نفیسی از این آثار که معرف بخشی از فرهنگ  و هنر دوران خویش به گردشگران و علاقمندان به آثار هنری است، داراست.

به گفته وی ضروری است تا آزادسازی و محوطه سازی برج مدور و گنبد کبود هر چه سریع تر به اتمام برسد و برای بازدید گردشگران مهیا شود؛ برای تامین بخشی از هزینه نگهداری شماری از اماکن تاریخی مراغه از جمله گنبد سرخ و برج مدور و کبود ورودی ۱۰ هزار تومانی برای گردشگران خارجی و ۲ هزار تومانی برای گردشگران داخلی پیشنهاد می شود.

وی افزود: در زمان حاضر گردشگران خارجی توقف چند ساعته در مراغه دارند و در ادامه برای بازدید از تخت سلیمان به تکاب در آذربایجان غربی می روند اما نبود هتل های مناسب در شهرستان تکاب به نارضایتی گردشگران خارجی منجر می شود و علاقه گردشگران برای سفر به مراغه و تکاب را تحت تاثیر قرار می دهد.

مدیر آژانس هواپیمایی فراز گشت مراغه نیز معتقد است که تبلیغات در جهت جذب گردشگر و شناساندن جاذبه های گردشگری در شهری نسبتا ناشناس به لحاظ پتانسیل های گردشگری مانند مراغه ضروری است و شرکت در چنین نمایشگاه هایی چه در سطح ملی و چه در سطح بین المللی راهگشاست.

به گفته نوید اتابکی حضور مستمر نهادهای موثر در این امر و همچنین شرکت های خصوصی و به ویژه آژانس ها می تواند چهره ای مهماندوست و در عین حال حرفه ای از مراغه به عموم گردشگران نشان دهد.

وی افزود: در کنار حضور در نمایشگاه لزوم اطلاع رسانی و بالا بردن سطح آگاهی مردم مراغه نسبت به رفتارهای حرفه ای با گردشگران اجتناب ناپذیر است.

دهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران ر سال جاری در ۴۰ هزار مترمربع فضا، ۱۱ سالن و ۹ طبقه بندی در محل دائمی نمایشگاههای تهران به مدت 4 روز از 18 لغایت 21 بهمن ماه برگزار گردید.

DSC_0278DSC_0298DSC_0301DSC_0667DSC_0682DSC_0685DSC_0796DSC_0852DSC_0878_1_2_3

شهرداری مناطق

نظرسنجی

آمار سايت


بازديد امروز:0
بازديد ديروز:125
كل بازديد ها:312019
حداكثر بازديد روزانه:490