شما اینجا هستید
اخبار » برگزاری نشست هماهنگی مدیریت شهری / با ادارات راه و شهرسازی و نظام مهندسی ساختمان مراغه

آنچه امروز باعث دلگرمی مردم و ایجاد اعتماد بیشتر می‌شود وجود تعامل بین دستگاه‌های اجرایی و نهادهای مردمی است، شورای اسلامی شهر و سازمان نظام مهندسی ساختمان جزو نهادهای مردمی بوده و با ایجاد فضای تعامل و همکاری می‌توانند برای تسهیل در امور اجرایی شهروندان فهمیم مراغه گام‌های مهم و تاثیرگذاری را بردارند.
شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه در دوره پنجم، عمران، شهرسازی و معماری را به عنوان یکی از اولویت اصلی مدیریت شهری مورد توجه قرار داده و اعتقاد راسخ دارد که برای بهبود عملکرد مدیریت شهری در حوزه‌ی ساخت‌وساز و شهرسازی باید بین مجموعه شهرداری، شورای اسلامی شهر، نظام مهندسی ساختمان و نیز اداره‌ی راه و شهرسازی تعامل خوبی برقرار گردد تا در چارچوب قانون، کارهای تخصصی و ارزشمندی را برای شهر به ثمر رساند.
در همین راستا به ابتکار رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مراغه جلسه‌ای با حضور رئیس شورای اسلامی شهر، شهردار، اعضای کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر، رؤسای ادارات راه‌ و‌ شهرسازی و دفتر نظام مهندسی ساختمان مراغه، معاونین و مدیران مرتبط در شهرداری مراغه تشکیل و بعد از تبادل نظر تصمیم‌های خوبی اتخاذ گردید که مطمئنا در رسیدن شهر تاریخی فرهنگی مراغه به شهری آباد، ایمن و خدمت‌پذیر مؤثر خواهد بود.

نظام مهندسی مهمترین بخش در کنترل ساخت و سازهای شهری است

شهردار مراغه در این جلسه با تاکید بر نظارت بیشتر سازمان نظام مهندسی به فعالیت های مهندسین گفت : نظام مهندسی مهمترین بخش در کنترل ساخت و سازهای شهری بوده و در طراحی نقشه های ساختمانی باید شرایط توپوگرافی زمین توسط نظام مهندسی مورد دقت و توجه قرار گیرد.
مهندس محمدرضا احمدی افزود : در طول ۴ سال اخیر بیش از ۸۰ درصد معابر اصلی شهر مراغه بهسازی و روکش آسفالت شده است که نشانگر توجه وحساسیت مجموعه مدیریت شهری به رضایتمندی عمومی است.
وی با استقبال از جلسات هم اندیشی مشترک بین مجموعه های دخیل در بحث شهرسازی گفت : اگر مشکلی در امور پیش بیاید همه مجموعه ها و شهر تحت تاثیر قرار می گیرند به همین خاطر ایجاب می نماید در ضوابط و مقررات شهرسازی وحدت رویه صورت گیرد.
شهردار مراغه با اشاره به ضرورت حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهر، و استفاده از نمادهای ایرانی و اسلامی برگزفته از آثار تاریخی مراغه برای نمای ساختمان ها بر آمادگی شهرداری برای اعمال سیاست های تشویقی در راستای ضوابط ایرانی و اسلامی در روند طراحی نماهای ساختمانی در سطح شهر مراغه تاکید کرد.
وی در خصوص تهیه طرح جدید تفضیلی مراغه گفت: طرح تفصیلی با قابلیت اجرایی و منطبق با نیازهای شهری در دستور کار مدیریت شهری است.
مهندس محمدرضا احمدی افزود: موضوع طرح تفصیلی برای توسعه کمی و کیفی شهر مهم بوده و باید تمامی ادارات و دستگاه های اجرایی در این خصوص همکاری و تعامل کافی را با مجموعه مدیریت شهری داشته باشند.
وی ادامه داد: داشتن طرح تفصیلی روزآمد نیاز مراغه است، زیرا برنامه های مختلف عمرانی و فرهنگی براساس این طرح پیش می رود.
مهندس احمدی به محتوای طرح تفصیلی اشاره کرد و گفت: نقشه های کاربری اراضی، شبکه های ارتباطی، مساحت ها، سرانه ها، معیار و ضوابط دقیق که به تصویب مراجع رسمی رسیده از محتویات این است.
وی به اهداف مشارکت در طرح تفصیلی اشاره کرد و گفت: درگیر ساختن مردم در پروسه های تصمیم سازی طراحی و برنامه ریزی، تامین خواست مردم در برنامه ریزی و تصمیم سازی به منظور ارتقا برنامه ها، ارائه خدمات و تقویت حس محلی با دور هم جمع کردن مردمی که هدف مشترک دارند را می توان از اهداف مشارکت در طرح تفصیلی دانست.
شهردار مراغه اضافه کرد: ساماندهی و بهبود وضعیت شهر مراغه در کلیه ابعاد کالبدی فضایی، حمل و نقلی، اجتماعی جمعیتی، فرهنگی، زیست محیطی، عملکردی، ادراکی بصری و اقتصادی با رسیدن به استانداردهای کمی و کیفی مطلوب از اهداف کلی طرح تفصیلی مراغه است.

هماهنگی شهرداری و نظام مهندسی، رضایتمندی عمومی را موجب می گردد

دکتر احمد ملکی عضو شورای و رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مراغه در این جلسه گفت: نظام مهندسی ساختمان مراغه بزرگترین پتانسیل تخصصی و اجرایی شهرستان بوده و با ۳ هزار عضو، ۱۰ درصد اعضای نظام مهندسی استان را دارا می باشد .
وی افزود: هماهنگی هرچه بیشتر شهرداری و نظام مهندسی رضایتمندی عمومی را در پی داشته و باید از ظرفیت بالای نظام مهندسی در مدیریت مطلوب شهر بهره گرفته شود .
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مراغه آماده سازی و یهسازی و روان سازی معابر برای استفاده عموم مردم بویژه افراد توان خواه جامعه مهم دانسته گفت : در چندین سال گذشته بهسازی معابر شهری مراغه در دستور کار شهرداری بوده و در تمامی مسیرهای ساماندهی شده خط استفاده نابینایان ایجاد می گردد که جای تقدیر دارد .
وی وجود ناهماریها و رمپ های متعدد در برخی مسیرها را چالش جدی افراد توانخواه جامعه در تردد دانسته و گفت : می بایست با هماهنگی شهرداری و نظام مهندسی در پروانه های احداث ساختمان ها، مالکین و سازندگان بناها ملزم به رعایت استانداردهای مورد نیاز افراد توانخواه شوند .
دکتر ملکی از تعریض و بهسازی پل های موجود در سطح شهر به عنوان یکی دیگر از اقدامات عملی مجموعه مدیریت شهری در روان سازی تردد در سطح شهر نام برده وبر شناسایی ایرادها ی ذی ربط برای برنامه ریزی و حل و فصل آنها تاکید کرد .
رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای اسلامی شهر مراغه با اشاره به ضرورت بالا بردن کلاس و امنیت کار در حوزه صدور پروانه ساخت گفت : در همین راستا صدور الکترونیکی پروانه های ساختمانی در دستور کار مجموعه مدیریت شهری مراغه قرار دارد .
وی ضمن تاکید بر اقدام وزارت راه و شهرسازی برای احداث کنار گذر برای شهر مراغه، آن را تکلیف بجا مانده سالهای قبل عنوان کرده و گفت : به خاطر عدم وجود کنارگذر و ورود هزاران خودروی سبک و سنگین عبور به داخل شهر خسارت های سنگینی به ابنیه شهری مراغه وارد می گردد .
دکتر ملکی گفت: با راه اندازی سیستم های هوشمند شهری در شهرداری، حتی صدور پروانه های ساختمانی و استعلام های قانونی اراضی و مسکن شهری به صورت الکترونیکی انجام خواهد شد.
وی با تاکید بر اینکه شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان مراغه باید با هم در تعامل باشند، افزود: کاهش زمان صدور مجوز ساخت و ساز می‌تواند علاوه بر ساخت و سازهای غیر مجاز ساخت و سازهای غیر استاندارد را هم کاهش دهد.

حرکت به سمت کیفی سازی ساختار فیزیکی شهر با تعریف اهداف مشترک

رئیس جدید دفتر نظام مهندسی ساختمان در مراغه نیز در این جلسه نظام مهندسی ساختمان را بازوی اجرایی شهرداری مراغه عنوان کرده و گفت : باید خودمان به فکر آبادی توسعه و عمران مراغه باشیم.
دکتر محبوبی افزود: حرکت به سمت کیفی سازی ساختار فیزیکی شهر با تعریف اهداف مشترک بین نظام مهندسی و مجموعه مدیریت شهری مراغه در دستور کار نظام مهندسی مراغه می باشد .
وی گفت : ساخته های امروز ما برای آیندگان میراث خواهند بود پس باید در این امر دقت بیشتری صورت گیرد.
رئیس دفتر نظام مهندسی مراغه با تاکید بر اینکه شهرداری و سازمان نظام مهندسی ساختمان مراغه باید با هم در تعامل باشند، افزود: کاهش زمان صدور مجوز ساخت و ساز می‌تواند علاوه بر ساخت و سازهای غیر مجاز ساخت و سازهای غیر استاندارد را هم کاهش دهد.

تهیه طرح کنارگذر مراغه در دست تهیه است

رئیس اداره مسکن و شهرسازی مراغه هم در این جلسه گفت: با توجه به عبور و مرور و ترافیک خودرویی استان های غربی، کردستان و استان های آذربایجان شرقی و غربی از طریق این شهرستان، اجرای این طرح نیاز ضروری برای منطقه است.
مهندس مقصود محرم پور افزود: براین اساس، مکاتبات و پیگیری های لازم نیز از سوی این اداره با اداره کل مسکن و شهرسازی، وزارت راه و نیز شرکت ساخت و توسعه زیرساخت های حمل و نقل کشور انجام شده است.
وی اضافه کرد: درصورت تصویب این طرح در وزارت راه و شهرسازی و نیز تامین اعتبار مورد نیاز، طرح و نقشه های مطالعاتی این طرح آماده شده و اجرای آن آغاز خواهد شد.
رئیس اداره مسکن و شهرسازی مراغه با تاکید بر اولویت بندی در اجرای طرح مناسب سازی معابر گفت : در اجرای این طرح احتمالا مقاومت هایی بیش بیاید که نباید اجازه بدهیم تاثیری در اقداماتمان داشته باشد .
مهندس محرم پورشهرداری، نظام مهندسی و اداره مسکن و شهرسازی را سه ضلع عمران وشهرسازی عنوان کرده و گفت : به منظور یادآوری مداوم ضوابط و قوانین شهرسازی به منظور اجرای دقیق ساخت و سازها، در شرایط کرونایی مقررات از طریق فضای مجازی به مهندسین ، طراحان و ناظران ابلاغ می گردد .
گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه حاکیست : در این جلسه مدیران مناطق سه گانه شهرداری، معاونین شهرسازی و خدمات شهری شهرداری و مسوول واحد زیباسازی شهرداری برخی از مشکلات موجود در زمینه رعایت بر و کف در ساختمانهای احداثی جهت مناسب سازی ساختمانها، معابر و پیاده روها بویژه برای افراد کم توان، مطرح و راهکارهای موجود را بررسی کردند.
همچنین در این جلسه ضمن بررسی روند صدور پروانه های ساختمانی به صورت الکترونیک، مقرر گردید به منظور تشویق ساخت و سازها به رعایت معماری و نماهای ایرانی و اسلامی با همکاری نظام مهندسی ساختمان مراغه کار گروهی تشکیل و موارد به صورت کارشناسی راهبری شوند.

 1. on gamefly

  Hello my family member! I want to say that this post is awesome, great written and come with
  almost all important infos. I would like to look extra posts like this .

 2. and gamefly

  great issues altogether, you simply gained a new reader.
  What might you suggest about your submit that you just
  made a few days in the past? Any sure?

 3. their asmr

  This article will assist the internet people for setting up new weblog or even a blog from start to end.

 4. asmr their

  Piece of writing writing is also a fun, if you know after that
  you can write if not it is difficult to write.

 5. where asmr

  This is a really good tip especially to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate info… Many thanks for sharing this one.
  A must read article!

 6. the asmr

  Thank you for some other great article. The place else could anyone get that type of information in such a perfect way of writing?
  I’ve a presentation subsequent week, and I’m on the search for such information.

 7. this asmr

  Hey There. I discovered your weblog the
  use of msn. That is a really neatly written article. I will
  make sure to bookmark it and come back to learn more of your helpful information. Thanks for the post.

  I will certainly return.

 8. asmr there

  Fantastic items from you, man. I have keep in mind your stuff prior to
  and you’re simply too excellent. I really like what you have
  got right here, certainly like what you’re saying and the way through which you
  say it. You are making it enjoyable and you still take care of to keep it
  smart. I can’t wait to read far more from you. That is
  actually a tremendous web site.

 9. is gamefly

  Hello there, I discovered your blog by way of Google at the same time as looking for a related topic, your web site came up, it appears to be like great.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hello there, simply was aware of your weblog through Google, and located that
  it’s really informative. I’m gonna watch out for brussels.
  I will be grateful when you continue this in future.

  Many other folks will likely be benefited out of your
  writing. Cheers!

 10. gamefly for

  Howdy! I could have sworn I’ve been to this web site before but after browsing through a few of the articles I realized it’s new to me.
  Regardless, I’m certainly happy I came across it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 11. asmr it

  Awesome! Its really amazing post, I have got much clear idea
  on the topic of from this piece of writing.

 12. asmr is

  I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s both
  educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The problem is something which too few people are speaking intelligently about.
  I’m very happy that I stumbled across this in my search for something regarding this.

 13. tinyurl.com

  An interesting discussion is definitely worth comment.
  I think that you need to write more about
  this topic, it might not be a taboo subject but usually people do not talk about such issues.
  To the next! Best wishes!!

 14. http://tinyurl.com

  My partner and I absolutely love your blog and find nearly all
  of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer
  guest writers to write content in your case? I wouldn’t mind creating a post or elaborating on some of
  the subjects you write in relation to here. Again, awesome web
  log!

 15. asmr your

  I do agree with all the ideas you have introduced for your post.

  They’re very convincing and will certainly work. Nonetheless, the posts are too brief
  for beginners. Could you please extend them a little from next
  time? Thank you for the post.

 16. asmr an

  I think this is one of the most vital information for me.
  And i am glad reading your article. But want to remark on few general things, The website style is ideal, the articles is really great : D.
  Good job, cheers

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |