شما اینجا هستید
اخبار » ۱۳۹۹ سال اوج گیری فعالیت های عمرانی و خدماتی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه

تحقق ۷۰ درصدی بودجه شهرداری مراغه تا پایان بهمن ماه؛
به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر در این نشست شهردار مراغه گفت: از ابتدای سال‌جاری تا پایان بهمن امسال ۷۰ درصد از ردیف‌های درآمدی بودجه سال ۹۸ شهرداری مراغه محقق شده است.
مهندس محمدرضا احمدی افزود: در این مدت، حدود ۶۰ میلیارد تومان از این بودجه محقق شده و با توجه به درپیش بودن روزهای پایانی سال پیش بینی می شود این میزان به ۸۵ درصد نزدیک شود.
وی ادامه داد: تحقق این میزان از بودجه ۸۹ میلیارد تومانی مصوب شهرداری مراغه در حالی است که وضعیت اقتصادی و رکود بازار مسکن و ساخت و سازها بیش از هر زمانی احساس می شود.
وی با بیان اینکه سال جاری به عنوان سال عمران و آبادانی شهری است، اضافه کرد: تخصیص حدود ۵/۴۸ درصد از بودجه سال جاری به بخش عمرانی در طول سالیان اخیر بی سابقه بوده و نشان از رویکرد عمرانی شهرداری است.

اهم پروژه های اجرا شده در سال ۱۳۹۸؛
شهردار مراغه با اشاره به طرح های اجرا شده عمران شهری گفت: تعریض پل حاج زین العابدین مراغه ای، ساماندهی و بهسازی محله عشرت آباد و احداث بوستان نیایش ، آغاز عملیات اجرایی فرهنگسرای امیر کبیر ، شروع ساماندهی و بهسازی پارک قیزیل در کنار عملیات گسترده آسفالت ریزی و پیاده رو سازی در سطح شهر از مهم ترین طرح های اجرا شده در سال جاری توسط شهرداری بوده است.
وی افزود: آغاز عملیات اجرایی احداث خیابان های ۶۵ متری، ۴۵ متری شهید سردار سلیمانی درحد فاصل میدان سهند تا میدان مادر از جمله طرح هایی است که در سال جاری آغاز شده و با بهره برداری از این پروژه های تحول اساسی در گشوده شدن گره های کور ترافیکی درون شهری در سال های آینده بوجود خواهد آمد.

اولویت های بودجه ۱۱۰ میلیارد تومانی سال آینده ؛
وی با اشاره به بودجه ۱۱۰ میلیارد تومانی شهرداری مراغه برای سال آینده اضافه کرد: سال آینده نیز سال ویژه ای برای اجرای طرح های بزرگ عمران شهری به ویژه طرح های مسیرگشایی خواهد بود.
شهردار مراغه گفت: با رایزنی های انجام شده، با مشارکت و سرمایه گذاری ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و قرارگاه خاتم الانبیا (ص) طرح های بزرگ عمرانی نیز در سال آینده در شهر مراغه انجام می شود.
مهندس احمدی افزود: اجرای چند روگذر و نیز احداث مجتمع های مسکونی ارزان قیمت از جمله طرح هایی است که با مشارکت این نهادها در شهر مراغه در سال آینده انجام خواهد شد.
حفظ درختان و فضای سبز اولویت اصلی مدیریت شهری؛
شهردار مراغه با اشاره به قطع چندین اصله درخت در خیابان شهید قددوسی گفت : حفظ درختان و فضای سبز اولویت این شهرداری در اجرای طرح‌های عمرانی است و برای تعریض و مسیرگشایی خیابان شهید قدوسی که از نیازهای مهم هسته مرکزی شهر و منطقه گردشگری حاشیه صوفی چای می باشد شهردار ناچار به قطع چندین اصله درخت تبریزی شد .
وی افزود: این طرح در قالب طرح جامع شهری در شورای ترافیک تصویب شده و از محل مدرسه سابق امیرکبیر تا میدان شهرداری اجرا خواهد شد.
وی گفت: نزدیک به ۲۰ اصله درخت برای اجرای این طرح قطع شده که برخی از آنها فرسوده و خطرساز بودند و سایر درختان واقع در مسیر به استفاده از ماشین آلات مخصوص، در پارک جنگی کاشته خواهند شد.

اهداف مدیریت شهری از تملک و تخریب مدرسه امیر کبیر؛
مهندس محمدرضا احمدی ادامه داد: برای تملک مدرسه امیر کبیر مصالحه لازم با آموزش و پرورش انجام شده و این ملک هم اکنون برای تعریض خیابان شهید قدوسی و توسعه پارک غفاریه در اختیار شهرداری قرار گرفته است.
وی اضافه کرد: این مدرسه براساس نظر کارشناسان فنی و سازمان نوسازی مدارس فرسوده است و قابل استفاده آموزشی نیست.
شهردار مراغه افزود: عقب کشی و تخریب این مدرسه برای تعریض خیابان با نظارت فنی میراث فرهنگی و با در نظر گرفتن محدوده و فاصله قانونی از حریم برج تاریخی گنبد غفاریه انجام می شود.
وی با اشاره به موقوفه بودن ضلع غربی و پارک حاشیه این طرح ادامه داد: شهردار مراغه با اشاره به موقوفه بودن ضلع غربی و پارک حاشیه این طرح ادامه داد: اقدامات لازم برای مصالحه با متولی این پارک برای تعریض و عقب کشی انجام شده است.
شهردار مراغه افزود: توسعه و توجه به فضای سبز شهری اولویت شهرداری مراغه بوده و در این راستا سالانه حدود چهار هزار اصله درخت در مناطق مختلف این شهر کاشته می شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون سرانه فضای سبز عمومی و پارک ها در شهر مراغه حدود ۱۴ متر مربع بوده که با احتساب فضاهای سبز خصوصی، این میزان به حدود ۲۷ متر مربع و بیش از استاندارد جهانی که ۲۵ متر مربع است می رسد.

اخذ موافقت اداره کل راه آهن با تعریض پل بلوارشهیددرخشی؛
شهردار مراغه با اشاره به وضعیت غیر ایمن ورودی بلوار شهید درخشی از سمت میدان بسیج گفت: پس ازمکاتبات و جلسات متعدد شهرداری و شورای شهر با اداره کل راه آهن بمنظور تعریض پل بلوار شهید درخشی درمجاورت پایانه جدید مسافربری موافقت اجرایی آن نهایی شد .
مهندس محمدرضا احمدی افزود: یکی از نقاط حادثه خیز در ورودی شهر از سمت جنوب غربی،پل بلوارشهیددرخشی می باشد که طی سالهای گذشته شاهد حوادث ناگوار جرحی و سقوط وسائط نقلیه بوده ایم،این موضوع درسنوات قبلی نیزپیگیری شده بود وبا شروع بکار دوره پنجم شورا بررسی و اصلاح نقاط حادثه خیز در دستور کار کمیسیون عمران و شهرسازی شورا قرارگرفت و با پیگیری های لازم و مستمر و تهیه نقشه های اجرایی در شهرداری، موافقت مجوز تعریض و عملیات عمرانی ازسوی اداره کل راه آهن اعلام شد و بزودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی خاطرنشان شد: اصلاح این نقطه حادثه خیز در منطقه مسکونی،روانسازی ترافیک در این مسیر و تعریض پل مذکور با توجه به میزان تردد وسائط نقلیه و همچنین وجودپایانه مسافربری و فرودگاه، یکی از ضروریات و اولویت های شهرداری مراغه و در راستای رعایت حقوق شهروندی می باشد.

احداث ۴۰۲ واحد با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و شهرداری مراغه؛

شهردار مراغه در ادامه از احداث ۴۰۲ واحد مسکونی ارزان قیمت با مشارکت ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و شهرداری مراغه در منطقه پهرآباد خبرداد.

مهندس محمدرضا احمدی افزود: این مجتمع ۴۰۲ واحدی در زمینی به مساحت بیش از هفت هکتار در سه بلوک ساخته خواهد شد.

وی ادامه داد: برای این منظور، ۵۰ درصد از این زمین، برای تامین سرانه ها و معابر عمومی و رفاهی طراحی شده و  اختصاص می یابد.
مهندس محمدرضا احمدی اضافه کرد: پیمانکار احداث ۲۰۰ واحد از این طرح از طریق برگزاری مناقصه انتخاب شده و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی افزود: برای اجرای این طرح بیش از ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود که این میزان سرمایه گذاری علاوه بر تقویت فضای کسب و کار، تاثیرات مثبتی در تقویت اقتصاد منطقه و به ویژه پهرآباد خواهد گذاشت.

شناسایی پتانسیل های بالقوه شهری در حوزه های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و عمرانی؛
ناظم عزیزی سخنگوی شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این نشست گفت : بودجه سال ۹۸ شهرداری نسبت به سال ۹۷ بر اساس پیشنهاد اعضای محترم شورای اسلامی شهر و استقبال شهردار و مجموعه خدوم و تلاشگر شهرداری از افزایش جهشی برخوردار بود که این میزان تحقق از بودجه نشان از کارآمدی نیروهای شهرداری و شناسایی پتانسیل های بالای بالقوه شهری در حوزه های مختلف اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و عمرانی می باشد.
وی افزود : تحقق ۷۶درصدی بودجه ۹۸ تا این لحظه، علاوه بر این که موید تلاش و مجاهدت تمام حوزه های شهرداری است  بلکه  نشان از شعور بالاو همراهی مردم با فرهنگ مراغه با مجموعه مدیریت شهری می باشد.

توسعه متوازن مراغه با اولویت در مسیر گشایی و ایجاد محورهای مواصلاتی جدید؛
سخنگوی شورای اسلامی شهر مراغه در خصوص نقش بودجه در اداره یک مجموعه گفت : علاوه بر اینکه بودجه به منزله کنترل کننده درآمدها و هزینه ها محسوب می شود بلکه نشان دهنده برنامه کوتاه مدت و بلند مدت سازمانی هست.
آقای ناظم عزیزی افزود: نگاه بودجه ریزی مدیریت شهری مراغه به دنبال توسعه متوازن با اولویت در مسیر گشایی و ایجاد محورهای مواصلاتی جدید با هدف توسعه پایدار و رفع مشکلات ترافیکی می باشد که پروژه‌های خیابان ۶۰ متری و۴۵متری میدان مادر به میدان سهند (بلوار شهید سپهبد سردار سلیمانی)و خیابان ۳۵متری میدان دانشجوی گلشهر به میدان الغدیر و میدان پرواز با نگاه توسعه پایدار در بودجه ۹۸ شهرداری پیش بینی اولیه صورت گرفته  و برای اتمام و ادامه بعضی از آن پروژه ها بودجه پیش بینی شده است.

کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش نشاط اجتماعی رویکرد شورای اسلامی شهر مراغه؛
رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای اسلامی شهر مراغه در خصوص برنامه های فرهنگی و اجتماعی مجموعه مدیریت شهری گفت : از آنجايي كه شهروندان سرمايه‌هاي اجتماعي شهر به حساب مي‌آيند نگاه همه‌جانبه به نياز و خواسته‌هاي شهروندان و پاسخگويي به نيازهاي آنان مي‌تواند زندگي شهرنشيني را در تمامي ابعاد ارتقا دهد لذا شورای اسلامی شهر مراغه به همراه مجموعه مدیریت شهری با انجام برنامه ها ریزی های متفاوت و متعدد به دنبال  کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش نشاط در میان شهروندان محترم می باشد .

ضرورت داشتن پیوست فرهنگی اقدامات عمرانی و خدماتی؛
آقای عزیزی با تاکید بر ضرورت داشتن پیوست فرهنگی تمام برنامه ها و اقدامات عمرانی و خدماتی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه گفت : امروز نگاه مدیریت شهری بیشتر به دنبال بحث فرهنگی و مدیریت فرهنگی هست بطور مثال در برنامه های نکوداشت روز مراغه با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و اجتماعی که نشانه هویت یابی فرهنگی و بازگشت به خود می باشد با اجرای برنامه های  چهارمین دوره در سال ۹۹ بدنبال ایجاد تعاملات بیشتر با شهرهای اقماری مراغه و پایتخت شهرهای ایران خواهیم بود.
وی خاطر نشان شد:  در جهت توسعه فرهنگی و الگو گذاری فرهنگی برگزاری چندین جشنواره ، سمینار و همایش  از جمله جشنواره ملی مراغه در آینه عکس و شعر  از جمله برنامه سال ۹۹ می باشد .

باور و ایمان اساس عملکرد جهادی است؛
رییس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مراغه نیز در این نشست گفت: برای عملکردجهادی، باور و ایمان، اساس عملکرد جهادی است و مدیران ما باید باور قلبی داشته باشندکه توفیق خدمت به خلق الله نصیب هر کسی نمی‌شود و لازم است به‌جد مواظب این امانت الهی باشیم وهمانند شهید باکری باعملکرد آتش‌به‌اختیار در بزنگاه تاریخ، کشورمان را در مسیر رشد و تعالی قرار دهیم.
دکتراحمد ملکی افزود: باعملکرد خوب مدیریت شهری مراغه،سال ۱۳۹۸ سال عمران و پروژه های عمرانی با پیوست فرهنگی، ترافیکی، اقتصادی و کارآفرینی بودکه با توجه به تمهیدات صورت گرفته در سال ۱۳۹۹، این عملیات اوج خواهد گرفت.

ضرورت ایجاد و تقویت زیرساخت ها برای هوشمند سازی شهری؛
دکترملکی اضافه کرد: ویروس کرونا پیشآمد تلخی است و برای پیشگیری از ابتلا و گذر از آن، در این فضا افزون بر رعایت توصیه های بهداشتی و پیروی از فرامین ستاد مبارزه با کرونا، گسترس روابط وآموزش های مجازی، دورکاری (کار در منزل بجای کار در محل کار)و هوشمندسازی شهری در جهت  کاهش مراجعات حضوری، بیش از پیش اهمیت می یابد و باید در ایجاد و تقویت این زیرساختها تلاش کنیم.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |