شما اینجا هستید
اخبار » خانه تاریخی خیابانی در مراغه ثبت ملی شد

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری مراغه گفت: با تأیید کمیته ثبت آثار غیرمنقول کشور، ثبت ملی «خانه خیابانی» که در خیابان امام خمینی (ره) و بافت تاریخی این شهر قرار دارد، نهایی شد.

یعقوب طالبی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: خانه تاریخی خیابانی از قدیمی‌ترین خانه‌های موجود در این شهرستان به شمار می‌رود که معماری آن مربوط به دوره اواخر قاجار و اوایل پهلوی است.

به گفته وی این خانه تاریخی با برخورداری از سردابه و ۲ طبقه، دارای اندرونی و بیرونی بوده و در ساخت آن از آجرکاری خفته‌ راسته و حصیری استفاده شده است.

وی با بیان اینکه تلفیق آجر لعابدار از بارزه‌های تزئیناتی این ساختمان محسوب می‌شود، اظهار داشت: گوشه‌سازی و باغ ایرانی نیز از ویژگی‌های ساختاری آن است.

وی اضافه کرد: طی یک‌ونیم سال گذشته دیوارهای بیرونی، نمای بنا، قسمت‌های مختلف دیوارهای داخلی و درب و پنجره‌های این خانه مرمت و بندکشی شده و بخشی از دیوارهای محوطه و حیاط این خانه نیز بازسازی شده است.

وی بیان کرد: خانه خیابانی با مساحت حدود ۷۰۰ مترمربع به دلیل به کارگیری تزئینات کاشی در نمای بیرونی از خانه‌های زیبای تاریخی در این شهر محسوب می‌شود.

شهرداری مراغه این خانه قدیمی را که در بافت تاریخی مراغه قرار دارد، با هزینه بیش از ۱۰ میلیارد ریال طی سال ۱۳۹۴ از صاحب آن خریداری کرد.

بافت تاریخی مراغه جزو ۱۰ بافت تاریخی ارزشمند در کشور به شمار می‌رود و تاکنون ۴۰ خانه تاریخی برای ثبت در این بافت شناسایی شده است.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |