شما اینجا هستید
شورای اسلامی شهر مراغه » مشوق‌هایی برای پرداخت عوارض شهرداری مراغه اعمال می‌شود

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه، ناصر رحمتی در جلسه شورای اسلامی شهر مراغه افزود: وجود تخفیف‌ها و مشوق‌های قانونی، راهکاری برای تحقق بودجه و ردیف‌های درآمدی شهرداری است و این موضوع باید با برنامه‌ریزی مناسب در بودجه سال آینده شهرداری مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به پیگیری‌های اخیر شورای شهر در خصوص مسائل شهری، بیان کرد: در جلسه‌ای که با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و مدیریت فرودگاه سهند تشکیل شد، مشکلات موجود این فرودگاه مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: در این جلسه بر اساس قول مساعد اعضای شورای اسلامی شهر مقرر شد که با توجه به ضرورت وجود پارکینگ در این فرودگاه، شهرداری مراغه محل پارکینگ موجود را تسطیح، جدول‌گذاری و آسفالت‌ریزی کند.

وی ادامه داد: این اقدام برای رفاه و آسایش شهروندان و مسافران در استفاده از فرودگاه سهند به عنوان پایانه هوایی در منطقه انجام می‌شود.

وی افزود: همچنین براساس مصوبه شورای اسلامی شهر، هرگونه برگزاری مراسمات بدون مجوز اداره اوقاف و امور خیریه در مساجد و حسینیه‌های سطح شهر تخلف بوده و با متخلفان برخورد قانونی خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین در سفر اخیر اعضای شورای اسلامی شهر به تهران، با برخی شخصیت‌های کشوری و مراغه‌ایهای ساکن پایتخت دیدارهای انجام شد که زمینه‌ساز دستاوردهای مفید و موثری برای توسعه شهری بوده است.

نائب رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه گفت: با توجه به وضعیت کرونایی طی ماه‌های اخیر و کاهش درآمدها و نیز ساخت و سازهای شهری، وجود تخفیف‌ها در زمینه دریافت عوارض شهرداری با ساز و کارهای مناسب می‌تواند مشوقی برای تحقق درآمدهای شهرداری باشد.

ابراهیم خوش‌رفتار افزود: تحقق درآمدهای حاصل از عوارض شهری با بهره‌گیری از مشوق‌های قانونی علاوه بر تامین هزینه‌های جاری شهردای، زمینه اجرای طرح‌های عمران شهری را فراهم می‌کند.

وی ادامه داد: با توجه به ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق حاشیه شهری، طرحی برای ضابطه‌مند شدن ساخت واحدهای مسکونی و نیز نظارت بر اجرای آنها با همکاری نظام مهندسی و شهرداری تدوین شود تا علاوه بر کاهش خطرهای سکونت در این مناطق، شاهد تحقق درآمدهای حاصل از عوارض شهری در این مناطق متناسب با سطح درآمدی ساکنان باشیم.

رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه گفت: با توجه به پیش‌بینی درآمدهای حاصل از عوارض شهری، وجود تخفیف‌های مناسبتی برای دریافت عوارض شهرداری، می‌تواند ر زمینه تحقق درآمد مشکل‌آفرین شود.

بهمن محمودی افزود: تخفیف‌های مناسبتی نباید به صورت فصلی و مقطعی باشد زیرا این امر می‌تواند تعادل بین پیش‌بینی بودجه سالانه و درآمدهای شهرداری را برهم بزند.

وی ادامه داد: وجود این تخفیف‌ها همچنین برخی از شهروندان را با ناعدالتی در پرداخت عوارض روبرو خواهد کرد و در بهره‌برداری از این تخفیف‌ها در تمامی طول سال محروم خواهد کرد.

وی اضافه کرد: با این وجود می‌توان با تصویب مشوق‌های مناسب برای پرداخت عوارض شهری در طول سال تصویب و تدوین کرد.

به گفته وی قرار دادن تاریخ مشخصی برای تخفیفات عوارض شهری و مجوزهای ساخت و ساز زمینه‌ساز تعجیل و عدم نظارت بر ساخت و سازهای مسکونی در سطح شهر خواهد شد.

وی افزود: هم‌اکنون انبوه‌سازان این شهرستان مشکلی برای پرداخت عوارض مجوزهای ساخت و ساز ندارند لیکن از بوروکراسی اداری موجود در شهرداری ناراضی هستند.

رئیس کمیسیون عمران شورای اسلامی شهر مراغه نیز اظهار داشت: برای بهره‌مندی مناسب‌تر شهروندان مناطق محروم و حاشیه شهر، تخفیف‌های ویژه‌ای برای اقشار کم درآمد ساکن این مناطق تدوین شود.

 

حسین شیخ‌فرجی افزود: همچنین باید راهکاری اساسی و قانونی تدوین شود تا به این وسیله تخفیف‌های عوارض شهری شامل همه شهروندان شود.

رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای اسلامی شهر مراغه نیز بیان کرد: با توجه به اینکه در سه ماه آخر هر سال، انبوه‌سازان نسبت به اخذ مجوزهای ساخت و ساز اقدام می‌کنند، وجود مشوق‌ها برای دریافت عوارض شهری در این برهه از سال ضروری است.

رقیه سعیدی افزود: در این راستا، ایجاد مشوق‌های جدید در قالب بودجه سال آینده شهرداری بیش از پیش ضروری است و باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس کمیسیون اداری مالی شورای اسلامی شهر مراغه نیز بیان کرد: در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران بخش مسکن و انبوه‌سازان، ارائه تسهیلات لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش مسکن و گردشگری ضروری است.

الناز پاکرو افزود: ایجاد مشوق‌ها و تسهیلات ویژه قانونی و نیز تخفیف‌ها در عوارض شهری و نیز مجوزهای ساخت و ساز برای سرمایه‌گذاران فعال در بخش مسکن در جهت توسعه سرمایه‌گذاری شهری موثر خواهد بود.

سخنگوی شورای اسلامی شهر مراغه نیز گفت: با توجه به نقش تخفیف‌های عوارض شهری در تحقق درآمد شهرداری، تخفیف‌هایی باید تصویب شود که اقشار کم توان نیز بتوانند از آن بهره‌مند شوند.

رضا عسکری افزود: متاسفانه در مناطق حاشیه شهر ساخت و سازهای بی‌رویه ادامه دارد لیکن با توجه به اینکه هزینه‌های نقشه و طراحی‌های مهندسی بیشترین هزینه را شامل می‌شود؛ از این‌رو باید بخشی در شهرداری ایجاد شود تا با حضور کارشناسان عمرانی، الگوها و نقشه‌های فنی و نظارتی با کمترین هزینه در اختیار ساکنان این مناطق قرار گیرد.

وی ادامه داد: این امر می‌تواند به کاهش ساخت و سازهای غیرمجاز در مناطق حاشیه شهری منجر شود.

وی با تاکید بر لزوم حمایت از سرمایه‌گذاران بخش مسکن، اظهار داشت: طی سال‌های اخیر تعداد انبوه‌سازان شناسنامه‌دار فعال این شهرستان از ۱۲۵ نفر به ۲۶ نفر کاهش یافته است.

وی افزود: تحقق درآمدهای پایدار شهری فقط با حمایت از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی به ویژه در بخش مسکن و ارائه مشوق‌های قانونی ممکن خواهد بود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون شهرداری مراغه در مقایسه با شهرداری‌های هم‌تراز و هم درجه از وضعیت مناسب در زمینه بدهی‌ها و هزینه‌ها برخوردار بوده لیکن تحقق ردیف درآمدی بیش از پیش باید مورد توجه قرار گیرد.

در جلسه شورای اسلامی شهر مراغه، پنج نامه نیز مورد بحث و بررسی اعضای شورا قرار گرفت و در پایان این جلسه سخنگوی شورای اسلامی شهر به سئوالات خبرنگاران رسانه‌های محلی این شهرستان پاسخ داد.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |