شما اینجا هستید
اخبار » هویت غنی تاریخی شهر مراغه با همراهی جامعه مهندسان حفظ و صیانت شود

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه به نقل از ایرنا مهندس  مقتومی در نشست مشترک با جامعه مهندسی مراغه افزود: با توجه به پیشینه تاریخی شهر مراغه، اصلاح بافت فرسوده و ناکارآمد شهری بیش از پیش ضروری است.

شهردار مراغه با تاکید بر اینکه هویت غنی تاریخی شهر با همراهی جامعه مهندسان باید حفظ و صیانت شود، گفت: هم‌اکنون از سه هزار و ۹۰۰ هکتار اراضی شهری، ۳۰۰ هکتار بافت فرسوده و ۷۰۰ هکتار نیز بافت ناکارآمد شهری است که نیازمند احیا و اصلاح و نیز نوسازی است.

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه به نقل از ایرنا مهندس محمد مقتومی در نشست مشترک با جامعه مهندسی مراغه افزود: با توجه به پیشینه تاریخی شهر، اصلاح بافت فرسوده و ناکارآمد شهری بیش از پیش ضروری است.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال های گذشته شاهد ایجاد و احداث واحدهای مسکونی و طبقاتی با راه های دسترسی نامناسب هستیم که می تواند زمینه ساز بروز مشکلات در خدمات رسانی شود.

مهندس مقتومی اظهار کرد: توسعه آپارتمان نشینی با وجود پیشگیری از توسعه بی رویه شهری، در درازمدت به دلیل عدم رعایت ضوابط و استانداردهای انبوه سازی مثل فضای باز و امکانات رفاهی، فضای سکونتی را برای شهروندان آزار دهنده خواهد کرد.

وی گفت: در ساختمان های سنتی شاهد وجود روح و معماری متقارن و مناسبی هستیم در حالی که با وجود پیشرفت های فنآوری های مهندسی، شاهد عقب رفت در طراحی ها و معماری شهری هستیم.

وی با اشاره به اجرای طرح اقدام ملی مسکن ادامه داد: احداث واحدهای مسکونی در قالب احیای بافت فرسوده شهری می تواند علاوه بر نوسازی این بافت، موجب گشوده شدن شریان های شهری شود.

شهردار مراغه گفت: محله زغال آباد به عنوان یکی از بافتهای فرسوده شهری با حدود ۳.۷ هکتار مساحت و راه های دسترسی نامناسب، با اصلاح و نوسازی می تواند علاوه بر بهره مندی شهروندان از بافت کارآمد شهری زمینه ساز صیانت از هویت تاریخی شهری شود.

مهندس مقتومی افزود: در این راستا، جامعه مهندسی می تواند نقش تعیین کننده و اساسی در اصلاح بافت های شهری و بهره گیری از معماری متناسب و متوازن ایفا کند.

وی ادامه داد: ایجاد کمیته مشترک با حضور نظام مهندسی و مجموعه مدیریت شهری و جامعه مهندسی می‌تواند فصل مشترکی برای تبادل مصوبات قانونی و شهرسازی و نیز ایجاد شفافیت های قانونی شود.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |