شما اینجا هستید
اخبار » اهتمام مدیریت شهری برای توسعه آرامگاه اوحدی مراغه ای

به گزارش روابط عمومی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه، مهندس مقتومی  در جلسه هماهنگی اجرای طرح جامع اوحدیه مراغه افزود: این طرح باهمکاری میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری و نیز آموزش و پرورش با هدف توسعه زیرساخت های فرهنگی و تاریخی مراغه اجرا خواهد شد.

وی ادامه داد: این طرح فرهنگی به عنوان یکی از مصوبات شورای فرهنگ عمومی این شهرستان اجرا خواهد شد و زمینه ساز توسعه مقبره اوحدی مراغی و احداث موزه اوحدی خواهد بود.

مقتومی اعلام کرد: در این طرح با تملک ملک های واقع شده در مسیر، حدود ۲ هزار هزار متر مربع به فضای فعلی مقبره اوحدی مراغی افزوده خواهد شد.

وی گفت: همچنین با حفظ بافت و ماهیت موزه فعلی ایلخانی، فضای مناسبی برای توسعه مقبره اوحدی به عنوان مجموعه ای فرهنگی، تاریخی و گردشگری ایجاد خواهد شد.

وی افزود: با اخذ مجوزهای لازم و تملک املاک واقع شده در مسیر این طرح، ساماندهی موزه و مقبره اوحدی در قالب طرح جامع اوحدیه سال آینده در دستور کار مجموعه مدیریت شهری مراغه قرار خواهد گرفت.

مقتومی خاطرنشان کرد: رویکرد فرهنگی شهرداری احیای آثار تاریخی این شهرستان بوده که نمونه بارز آن ساماندهی محوطه گنبد سرخ و رصدخانه تاریخی مراغه است.

وی با بیان اینکه شهرداری مراغه آماده احداث پارکینگ های عمومی در مناطق پرترافیک شهری است، افزود: تحقق و اجرای این طرح ها نیازمند همکاری بیش از پیش آموزش و پرورش و سایر نهاده ها خواهد بود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه هم گفت: طرح اوحدیه به عنوان طرح توسعه موزه و مقبره اوحدی در سند توسعه فرهنگی آذربایجان شرقی  و شهرستان مراغه مورد تاکید قرار گرفته است.

یعقوب طالبی افزود؛ اجرای این طرح می تواند فضای کم نظیر فرهنگی و گردشگری در شهر تاریخی مراغه ایجاد کند.

وی با بیان اینکه تاکنون خیابان فرهنگی در مراغه وجود نداشته ادامه داد: اجرای طرح اوحدیه می تواند معبر و گذری فرهنگی ایجاد کند که در آن شاهد بهره گیری از معماری و هویت اصیل تاریخی در قالب رواق های سنتی و واحدهای صنفی و فرهنگی باشیم.

رئیس شورای اسلامی شهر مراغه نیز گفت: اجرای طرح های فرهنگی به ویژه احیا و ساماندهی آثار تاریخی اولویتی انکارناپذیر برای شورای ششم و شهرداری است.

ناصر رحمتی افزود: در این راستا، اجرای طرح های فرهنگی از جمله ساماندهی آثار تاریخی نیازمند همراهی و همکاری بیشتر ادارات شهرستان به ویژه اداره اوقاف و امور خیریه به عنوان متولی موقوفه های موجود سطح شهر مراغه است.

مدیر آموزش و پرورش مراغه گفت: تغییر نگرش ها در دستگاه های اجرایی نسبت به مسائل فرهنگی و آموزشی زمینه ساز رفع مشکلات در ین بخش ها خواهد بود.

حسین اکبریان افزود: آموزش  پرورش در راستای رسالت فرهنگی خود آماده همکاری و همراهی با میراث فرهنگی و شهرداری برای احیای امکان تاریخی است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز گفت: اجرای طرح اوحدیه و توسعه مقبره اوحدی حرکتی ارزنده در راستای توسعه زیرساخت های فرهنگی و تاریخی این شهرستان است.

احمد دادرس فیاض افزود: در این راستا باید از ظرفیت شورای فرهنگ عمومی برای رفع موانع پیش روی اجرای طرح اوحدیه استفاده کرد.

در این جلسه از تندیس های چوبی استاد حیدر عباسی و استاد کریمی مراغی برای نصب در یکی از اماکن فرهنگی و تاریخی مراغه رونمایی شد.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه |